ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΝΕΩΝ Football League Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2012-13

Ο Πανσερραϊκός υπερασπίστηκε τον τίτλο του και κατέκτησε ξανά το πρωτάθλημα Νέων με νίκη 1-0 επί του Παναιτωλικού
στη Ριζούπολη.
Η ομάδα των Σερρών κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Νέων της Football League για δεύτερη σεζόν, αυτή τη φορά με
νίκη επί του Παναιτωλικού με 1-0, χάρη στο γκολ του Δημήτρη Μπονέρη στο 47ο λεπτό. Η ομάδα του Σάκη Αναστασιάδη
για δεύτερη σεζόν φεύγει από το γήπεδο της Ριζούπολης με το τρόπαιο, όπως έκανε και πέρυσι με την Παναχαϊκή.
Οι ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού σε ένα παιχνίδι που δεν είχε τον απόλυτο πρωταγωνιστή κατάφεραν με το γκολ που σημείωσαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να πάρουν τη νίκη, ενώ ο Παναιτωλικός που προσπάθησε να αντιδράσει μετά το τέρμα που δέχθηκε, δεν έκανε τις φάσεις για να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση. Οι φάσεις που έγιναν ήταν λίγες, ενώ και η ποιότητα της αναμέτρησης δεν ήταν σε υψηλό επίπεδο.
Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ευαγγέλου βρήκε τα «λιονταράκια» να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τροπαίου και, σίγουρα, ο Πέτρος Θεοδωρίδης που τους εβλεπε από εκεί ψηλά θα νιώθει υπερήφανος...
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Σάκης Αναστασιάδης): Μπίμπης, Τσιντσάρης (73' Καρακούτης), Καψάλης, Αμπαδίνης, Κασμερίδης,
Δαγκούλης, Μπονέρης, Αγγελίδης, Ζυγκερίδης (83' Γκρούλιος), Κούτλας, Τσιμίκας Κ. (64' Ζάγκας)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Νταλακούρας): Τηλεμάχου, Μπινιχάκης, Καραλής (64' Σιώρος), Τζίντζης, Παπουτσογιαννόπουλος,
Χαντάκιας, Ανδριτσόπουλος, Μύγας (84' Βασιλάρης), Μεταξούλης, Μήλιος (82' Κολοκοτρώνης), Ζαρκάδας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αγ. Ευαγγέλου (Αθήνας)
ΒΟΗΘΟΙ: Απτόσογλου - Κουτσόγιαννος (Αθήνας)
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
90' κίτρινη κάρτα στον Κούτλα για φάουλ
89' ανάποδο ψαλίδι του Μεταξούλη φεύγει παράλληλα με την εστία του Πανσερραϊκού.΄
Ο ρυθμός της αναμέτρησης είναι πολύ κακός, δεν γίνονται φάσεις, ο Παναιτωλικός έχει ανέβει για την ισοφάριση, αφού
πιέζει ο χρόνος και ο Πανσερραϊκός προσπαθεί να βρει άδεια την άμυνα στις αντεπιθέσεις.
87' σουτ του Σιώρης μέσα από την περιοχή, έφυγε ελάχιστα άουτ και ο Πανσερραϊκός γλίτωσε την ισοφάριση.
83' Γκρούλιος αντί Ζυγκερίδη για τον Πανσερραϊκό
82' Κολοκοτρώνης αντί Μήλιου για τον Παναιτωλικό
74' Βασιλάρης αντό Μύγα για τον Παναιτωλικό
73' Καρακούτης αντί Τσιτσάρη για τον Πανσερραϊκό
69' κίτρινη κάρτα στον Μύγα για φάουλ πάνω στον Αγγελίδη
68' γυριστή κεφαλιά του Σιώρου έπειτα από σέντρα του Μύγα, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού.
64' Ζάγκας αντί Τσιμίκα για τον Πανσερραϊκό
64' Σιώρος αντί Καραλή για τον Παναιτωλικό
60' σουτ του Τσιμίκα μέσα στην περιοχή, κοντράρει στα πόδια του Παπουτσογιαννόπουλου και δεν φτάνει στην εστία
59' κίτρινη κάρτα στον Τζίντζη για σκληρό φάουλ στον Κούτλα
56' σουτ του Ανδριτσόπουλου μέσα από την περιοχή, διώχνει ο Μπίμπης που τον πρόλαβε στην έξοδο και σώζει τον
Πανσερραϊκό.
53' Γύρισμα του Μύγα στην περιοχή του Πανσερραϊκού, αλλά πάλι θα διώξουν οι αμυντικοί της ομάδας των Σερρών.
47' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Μπονέρης με δυνατό σουτ από διαγώνια δεξιά έδωσε το προβάδισμα στον Πανσερραϊκό.
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
44' Ο Μπονέρης πετά την μπάλα στα πόδια του Δαγκούλη μέσα στην περιοχή, εκείνος την κατέβασε και έκανε το σουτ για
να διώξει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
43' εκτέλεση φάουλ του Μπονέρη στην περιοχή, αλλά οι αμυντικοί του Παναιτωλικού διώχνουν πριν γίνει επικίνδυνος ο
Τσιμίκας.
37' σουτ του Μύγα, η μπάλα κόντραρε και την μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού.
34' O Tσιμίκας έκανε σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
24' Σουτ του Κούτλα μέσα από την μεγάλη περιοχή, περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Παναιτωλικού.
Παραμένει ανοικτό το παιχνίδι, οι δύο ομάδες προσπαθούν να κάνουν φάσεις, αλλά μέχρι τώρα υπάρχουν ελάχιστα σουτ.
21' σουτ του Ζαρκάδα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού.
Στο γήπεδο βρίσκονται 400 φίλοι των δύο ομάδων. Ο πρόεδρος της Football League Σπύρος Καλογιάννης
παρακολουθεί την αναμέτρηση μαζί με τον πρόεδρο του Παναιτωλικού Φώτη Κωστούλα και τον πρόεδρο του
Πρωταθλήματος Νέων Νίκο Σαλευρή.
Ανοικτό παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να κάνουν τις επιθέσεις τους και να προσπαθούν να
απειλήσουν.
3' σουτ του Μπονέρη μέσα από την περιοχή μπολοκάρει ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.