Η Δόξα Πενταλόφου στη Γ’ Εθνική! (ΑΜΜΟΥΔΙΑ–ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΣ 0-1

Η Δόξα Πενταλόφου πήρε το 14ο και τελευταίο εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική, καθώς νίκησε 1-0 τον Ηρακλή Αμμουδιάς στον αγώνα μπαράζ στο γήπεδο της Χρυσούπολης.
Στην Καβάλα βρέθηκαν πάνω από 1000 φίλαθλοι και των δύο ομάδων, δημιουργώντας εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, ενώ αισθητή ήταν και η παρουσία της
αστυνομίας για να αποφευχθούν τυχόν εντάσεις.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ηρακλής είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, έπαιζε πιο οργανωμένα, ωστόσο η Δόξα δημιούργησε τις πιο μεγάλες ευκαιρίες, με τους Σαπάνη και Γρεκό. Το 90λεπτο έληξε χωρίς γκολ και στην παράταση η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους Σερραίους, με τον Δημητρόφ στο 102’ να μην πλασάρει σωστά από πλεονεκτική θέση. Στο 116’ όμως μίλησε η ποιότητα του Μίλτου Σαπάνη, ο οποίος μετά από σέντρα του Ιβάνοφ, με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 και έστειλε τη Δόξα στη Γ’ Εθνική.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ (Παύλος Δημητρίου): Πετρίδης, Σαχπαζίδης, Κωτούλιας (60’ Μαρίνγκος), Στεργιάδης, Χατζηγκάεφ, Σιδηρόπουλος (107’ Η. Γκάλιος), Παναγιωτίδης (82’ Δημητρόφ), Καρφαρίδας, Δημητρανόπουλος, Ντίνας, Κολοκοτρώνης
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Ηλίας Σαπάνης): Καστανίδης, Σεϊζης, Μπουτζίκας, Γρεκός, Καταφυλλίδης, Σκέντος, Ιβάνοφ, Σαραμουρλής, Βακουφάρης (120+4’ Τομπουλίδης), Αραμπατζούδης, Σαπάνης