Τον απέβαλε και τον... επανέφερε μετά από 5'!

Γκάφα άνευ προηγουμένου από τον διαιτητή του αγώνα Ερμής Ζωνιανών-Ηρόδοτος, αφού έδειξε κόκκινη κάρτα σε παίκτη των φιλοξενούμενων και μετά από 5 λεπτά του ζήτησε να ξαναμπεί στο

παιχνίδι!
Μία... παγκόσμια πρωτοτυπία, έχει πλέον χρώμα ελληνικό! Πρωταγωνιστής της ο διαιτητής Κυρίτσης που στο 68' της αναμέτρησης Ερμής Ζωνιανών-Ηρόδοτος για τη Γ' Εθνική (στον ίδιο όμιλο βρίσκεται και η ΑΕΚ), απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Βελέτη των φιλοξενούμενων, εν μέσω φυσικά των έντονων διαμαρτυριών του ποδοσφαιριστή.
Ποιο είναι ωστόσο το εντυπωσιακό της ιστορίας; Ότι πέντε λεπτά αργότερα ο Δωδεκανήσιος ρέφερι ζήτησε από τον παίκτη να επιστρέψει στο παιχνίδι! Κι αν αναρωτιέστε τον λόγο, είναι γιατί πολύ απλά δεν του είχε δείξει ποτέ την... πρώτη κίτρινη κάρτα!
Συγκεκριμένα ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι κι ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Βελέτης δεν είχε άλλη κάρτα, αφού η πρώτη που είχε δείξει ήταν σε παίκτη που φορούσε τον ίδιο αριθμό φανέλας, αλλά για τον Ερμή Ζωνιανών! Αυτό διαπίστωσε ο Κυρίτσης όταν έλεγξε το μπλοκάκι του και κάπως έτσι ο ποδοσφαιριστής του Ηροδότου συνέχισε κανονικά στο ματς, έστω κι αν η ομάδα του ηττήθηκε τελικά με 2-0...
Διάβασε περισσότερα στο: gazzetta.gr
* Η κεντρική φωτογραφία είναι από το «prismasport.gr»