Και η Χιλή στους 16. Μουντιάλ 2014. Ισπανία ΤΕΛΟΣ

Η εικόνα του αγώνα

Οι αλλαγές της Βιθέντε ντελ Μπόσκε στο αρχικό σχήμα (Χάβι Μαρτίνεθ και Πέδρο) θεωρητικά θα βοηθούσαν την Ισπανία να έχει καλύτερη λειτουργία μέσα στο γήπεδο και δημιουργικά και ανασταλτικά. Η "ρόχα" πίεσε πολύ ψηλά για να φέρει σε δύσκολη θέση τη Χιλή, έχασε την καλή
ευκαιρία με τον Τσάμπι Αλόνσο στο 15 'αλλά οι χώροι που άφηνε (αναγκαστικά) ελεύθεροι στα μετόπισθεν ήταν βούτυρο στο ψωμί των Χιλιανών. Από ένα κλέψιμο στο κέντρο του 20 ', οι παίκτες του Σαμπάολι (που είχαν τρεις στην ευθεία στην άμυνα) άλλαξαν την μπάλα με μαθηματική ακρίβεια και ο Βάργκας εξέθεσε τον Κασίγιας για το 0-1!
Οι Ιβηρες, παρά την τεράστια πίεση που πλέον ένιωθαν, επιχείρησαν να αναδιοργανωθούν. Εβαλαν την μπάλα κάτω, προσπάθησαν να την κυκλοφορήσουν και πάτησαν στην περιοχή του Μπράβο με απειλητικές διαθέσεις τουλάχιστον δύο φορές (23 'Τσάμπι Αλόνσο, 27' Κόστα) χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Κάθε λεπτό που περνούσε η Χιλή πίστευε περισσότερο στην επιτυχία και στο 43 'η πίστη αυτή μετατράπηκε σε σιγουριά αφού ο Αράνγκις μ' ένα εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το 0-2!
Οι Ισπανοί τα έπαιξαν όλα για όλα στην επανάληψη για τη μεγάλη ανατροπή. Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ο ντελ Μπόσκε έριξε στη μάχη τον Κόκε στη θέση του Τσάμπι Αλόνσο ενώ αργότερα επελέγη και το χαρτί του Τόρες. Στο μεσοδιάστημα όμως ο Μπουσκέτς έχασε την ευκαιρία του ματς (51 '), με συνέπεια τα φτερά της Ισπανίας να κοπούν οριστικά και η ψυχολογία τους να πέσει στο ναδίρ.
Η Χιλή, χωρίς να έχει την κατοχή της μπάλας, κατάφερε να ελέγξει απολύτως την αναμέτρηση με το αμύνεται αποτελεσματικά και να φεύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση. Περισσότερο πιθανό, μ 'αυτήν την εικόνα του ματς, έμοιαζε το 0-3, στο οποίο πλησίασε ο Ισλα στο 68', παρά η μείωση του σκορ από τους αποκαμωμένους Ισπανούς.
Η είσοδος του Καθόρλα (σε ρόλο κεντρικού χαφ μάλιστα) έμοιαζε μάλλον με συμβιβασμό με την πραγματικότητα παρά με κίνηση που μπορούσε να αλλάξει τα πράγματα. Γυρισμός σ 'αυτό το παιχνίδι δεν υπήρχε και η Χιλή πανηγύρισε την τεράστια νίκη που ταυτόχρονα σήμανε τον αποκλεισμό της Ισπανίας.