Χιλή VS Αυστραλία (Μουντιάλ 2014 - Τελικό)

Πρεμιέρα της Χιλής με νίκη επί της Αυστραλίας

Η Χιλή νίκησε 3-1 την Αυστραλία σε αγώνα για τον 2ο όμιλο του Μουντιάλ που διεξήχθηκε στην πόλη Κουϊάμπα. Η Χιλή κατάφερε να αιφνιδιάσει καθώς
πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο του ματς είχε πετύχει δύο γκολ!

Στο 11' ο Σάντσες έκανε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα, ο Βαλδίβια σημείωσε το 2-0. Το δυνατό ξεκίνημα της Χιλής δεν είχε όμως συνέχεια και έτσι η Αυστραλία κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά του Κέιχιλ στο 35'.

Στο β' μέρος οι Αυστραλοί ανέβασαν την απόδοση τους και μάλιστα απείλησαν με ισοφάριση. Στην καλύτερη τους στιγμή (56'), ο τερματοφύλακας της Χιλής, Μπράβο, απέκρουσε το σουτ του Μπρεσιάνο. Πέντε λεπτά αργότερα, η Χιλή είχε κι αυτή μία καλή φάση, αλλά στο πλασέ του Βάργκας ο Γουίλκινσον έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Ολοι ηρέμησαν πάντως στη Χιλή, όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μποσεζούρ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.