Vamos Argentina! Στον τελικό μετά 24 χρόνια

Σήμερα 13/7/2014 & 10:00 μ.μ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ
TV ΝΕΡΙΤ - Κρατικό κανάλι.
Η Αργεντινή θα διεκδικήσει το τρίτο τεράστιο τρόπαιο της και αυτό οφείλεται αποκλειστικά στον τερματοφύλακας της. Οράνιε και Αλμπισελέστε αλληλοεξουδετερώθηκαν, κανονική διάρκεια και παράταση είχαν ελάχιστες φάσεις και κανένα γκολ και στα πέναλτι έλαμψε ο Σέρχιο Ρομέρο. Ο πορτιέρο
της Μονακό απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Φλάαρ και την τρίτη του Σνάιντερ (αυτή ήταν τρομερή
εκτίναξη). Οι δικοί του πάλι ευστόχησαν σε όλα τα δικά τους και οι Λατίνοι νίκησαν με 4-2 και άφησαν τους αντιπάλους τους για ακόμα μία φορά χωρίς κατάκτηση Μουντιάλ.
Στα προηγούμενα 120 λεπτά δεν υπήρξε η παραμικρή ιδέα θεάματος. Αμφότερες οι ομάδες πρόσεχαν τα νώτα τους υπερβολικά πολύ και είχαν για ήρωες αμυντικογενείς παίκτες όπως ο Φλάαρ και ο Μασεράνο που έπαιξαν συγκλονιστικό ημιτελικό. Μέσι και Ρόμπεν ήταν διπλά και τριπλά κλεισμένοι και παιχνίδι δεν παιζόταν. Υποψία φάσης μέχρι το 90' ήταν μονάχα μία κεφαλιά ψαράκι του Γκαράι και τίποτα άλλο. Στο 90' όμως ο Ρόμπεν πήγε να κλέψει το ματς. Αφού βρέθηκε απέναντι στον Ρομέρο και όπλισε για να σκοράρει, σύρθηκε με τρομερό τάκλιν και του πήρε τη... μπουκιά ο Μασεράνο..
Οι κινήσεις από τους πάγκους και η κούραση έφεραν κάποιες φάσεις στην παράταση και ειδικά από την πλευρά των Αργεντινών, με τον Παλάσιο ειδικά
(115') να πετάει στα σκουπίδια την ευκαιρία του αγώνα, καθώς με το κεφάλι αντί να καρφώσει τη μπάλα, την χάρισε στον Σίλεσεν. Ακολούθησε (117') το κακό πλασέ από καλή θέση του Μάξι Ροδρίγκες, για να φτάσουμε στα πέναλτι. Εκεί που ο Ρομέρο επιβεβαίωσε το ότι είναι ένας πολύ καλός και μάλλον αδικημένος τερματοφύλακας, κάτι που γενικότερα έχει δείξει σε όλη τη διοργάνωση.
Ο τελικός λοιπόν θα είναι Γερμανία-Αργεντινή. Τον είδαμε το 1986, το 1990 και θα τον απολαύσουμε και τώρα, με τα Πάντσερ να έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα της μίας ημέρας έξτρα ξεκούρασης και τους Αργεντινούς να κουβαλούν και το βάρος των 30 έξτρα λεπτών αυτής της παράτασης. Μήπως όμως έχει έρθει η ώρα του Μέσι να ντυθεί Μαραντόνα; Στον ημιτελικό πάντως ίσα που τον είδαμε...