Ιαπωνία VS Ελλάς 0-0 Μουντιάλ 20-6-2014

Με δέκα παίκτες η Εθνική από το 38′

90΄+ 4΄: Τέλος  0 - 0
90′: Κοντεύει το τέλος. 4 λεπτά καθυστερήσεις.
81′: Ευκαιρία για την Ελλάδα από κορνερ. Άουτ πέρασε η κεφαλιά του Σαμαρά.
80′: ΑΛΛΑΓΗ – Μέσα ο Σαλπιγγίδης, έξω ο Κονέ. Πολλά χιλιόμετρα έτρεξε ο Π. Κονέ.
Θέλει να χτυπήσει στη κόντρα τώρα ο Φ. Σάντος.
70′: Αυξάνει την πίεση στην ελληνική άμυνα η Ιαπωνία.
68′: Φοβερή ευκαιρία για την Ιαπωνία. Ο Οκούμπο στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από ασίστ του Καγκάβα δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
60′: Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Γκέκα να πιάνει την κεφαλιά και τον Ιάπωνα  γκολκίπερ να διώχνει! Ελλάς, Ελλάς ακούγεται απ’την κερκίδα από τους 1000 οπαδούς της Ελλάδα που είναι στο γήπεδο!
50′: Για την Ιαπωνία η πρώτη καλή φάση του 2ου ημιχρόνου.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Με ισοπαλία πάει στην ανάπαυλα η Εθνική Ελλάδος. Δύσκολη αποστολή στο 2ο ημίχρονο με 10 παίκτες. Καλή εικόνα στο πρώτο μέρος, σοβαρή στην άμυνα και απειλητική μπροστά η ομάδα του Σάντος.
40′: ΚΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΕΙ Η ΕΘΝΙΚΗ! Παρά λίγο γκολ από εξαιρετική βολίδα του Τοροσίδη έξω απ’την περιοχή. Απέκρουσε ο Καβασίμα.
38′: ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Κ. ΚΑΤΣΟΥΡΑΝΗ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ – Σκούρα τα πράγματα…
34′: Έξω ο Μήτρογλου που τραυματίστηκε, μέσα ο Γκέκας.
30′: Γίνεται ανιαρό και αργό το ματς όσο περνάει η ώρα με ευθύνη και της ομάδας του Σάντος που προσπαθεί να “σκοτώσει” τον ρυθμό.
26′: Πολύ καλό σουτ του Κατσουράνη μέσα από την περιοχή των Ιαπωνων. Έβγαλε ο Καβασίμα. Μεγάλη ευκαιρία!
20′: Εξαιρετικό σουτ από τον Οζάκο,η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Καρνέζη.
18′: Συμπληρώνεται σιγά-σιγά το πρώτο 20λεπτο, παραμένει το 0-0. Εντονη βροχή αυτή τη στιγμή στο Νατάλ.
10′: Αγώνας με γρήγορο τέμπο στα πρώτα λεπτά. Καλή ευκαιρία με τον Κονέ για την Ελλάδα που φαίνεται να ψάχνει το γκολ απόψε.
4′: Ευκαιρία για την Ελλάδα. Περνάει ψηλά άουτ το σουτ του Κώστα Μήτρογλου.
2′: Η πρώτη καλή φάση για τους Ιάπωνες από τα πόδια του Χόντα. Σώζει την Εθνική ο Καρνέζης από εφιαλτικό ξεκίνημα.
1′: ΞΕΚΙΝΑΜΕ! Στη σέντρα οι δύο ομάδες. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ!
Ή τώρα ή ποτέ – Ξενυχτάμε απόψε οι Έλληνες για το μεγάλο ματς
Το κρισιμότερό της παιχνίδι μέχρι το επόμενο δίνει η Ελλάδα στις 1.00 της Παρασκευής όπου θα αντιμετωπίσει στο Νατάλ της Βραζιλίας και το «Αρένα Ντας Ντούνιας» την Ιαπωνία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν έχει άλλο στόχο εκτός από τη νίκη που θα της δώσει τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση στο τελευταίο παιχνίδι στη Φορταλέζα.
Οι παίχτες του Σάντος ή θα κερδίσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης για να τα δώσουν όλα στο τελευταίο παιχνίδι  κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού ή θα έρθουν ισόπαλοι – και ακόμα χειρότερα θα ηττηθούν – και έτσι θα αποχωρήσουν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ
Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Κατσουράνης, Κονέ, Φετφατζίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου Στον πάγκο: Τζαβέλλας, Μόρας, Τζιόλης, Καραγκούνης, Βύντρα, Γλύκος, Καπίνο, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Γκέκας Σάμαρης, Ταχτσίδης
Ιαπωνία (Αλμπέρο Τζακερόνι): Καβασίμα, Ουτσίντα, Γιοσίντα, Κόνο, Ναγκατόμο, Γιαμαγκούτσι, Χασέμπε, Οκαζάκι, Χόντα, Οκούμπο, Οσάκο Στον πάγκο: Σακάι, Μορισίτζε, Εντό, Κιγιοτάκε, Καγκάβα, Κακιτάνι, Νισικάβα, Αογιάμα, Ινόα, Σαΐτο, Σακάι, Γκόντα