ΠΑΟΚ-Ηρακλής 1-0

Με τον μόνιμο σκόρερτου, τον Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης τον Ηρακλή (1-0) και σταθεροποιήθηκε στην τρίτη θέση.
Η εικόνα του αγώνα
H απάντηση στο ερώτημα αν μία ομάδα μπορεί να πάρει ένα τοπικό ντέρμπι μόνο με ένα ημίχρονο σχετικά καλής απόδοσης δόθηκε το βράδυ του Σαββάτου στο γήπεδο της Τούμπας. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές μόνο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (για την ακρίβεια στα 30 πρώτα λεπτά) αλλά αυτό ήταν αρκετό για να του χαρίσει ακόμη τρεις πόντους.
Πολύ πιο συνειδητοποιημένη για τις ανάγκες της αναμέτρησης, η ομάδα του Μάκη Χάβου γέμισε το γήπεδο με τη διάταξή της και πιέζοντας ψηλά πήρε πολλές δεύτερες ευκαιρίες για επίθεση. Κάπως έτσι άλλωστε προήλθε και το γκολ του Βιεϊρίνια στο 10' αφού πριν από το εντυπωσιακό σουτ του Πορτογάλου προηγήθηκε πίεση των μέσων του ΠΑΟΚ και επανάκτηση της μπάλας.
Την ίδια ώρα ο Ηρακλής, όταν δεν πελαγοδρομούσε (αμυντικά) σίγουρα φλυαρούσε (επιθετικά) χάνοντας μόνο μία καλή ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο (και αυτή σπαταλήθηκε φθηνά από τον Μάρα). Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει διαδρόμους στην άμυνα του ΠΑΟΚ και μοιραία έμεινε μακριά από την περιοχή του Χαλκιά.
Με την προσθήκη του Παπαστεριανού στο 46' ο Ουζουνίδης επιχείρησε να φρεσκάρει την προβληματική, είναι η αλήθεια, μεσαία γραμμή της ομάδας του αλλά παρά το γεγονός ότι ο Ηρακλής κυκλοφόρησε στοιχειωδώς καλύτερα την μπάλα, μεγάλες φάσεις όμως δεν δημιούργησε. Ο ΠΑΟΚ, παίζοντας επιφυλακτικά από το 46' μέχρι το 70', διαπίστωσε ότι είχε πια πολλούς κενούς χώρους στην αντίπαλη άμυνα τους οποίους επιχείρησε να εκμεταλλευτεί (με τον φρέσκο Φιλόμενο) χωρίς όμως επιτυχία.
Ο Ηρακλής τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία λεπτά, ο Ουζουνίδης τράβηξε το χαρτί του Βέλλιου από τον πάγκο αλλά αφού η μπάλα δεν μπορούσε να φτάσει στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, οι ευκαιρίες αποτέλεσαν ευσεβή πόθο.

ΜVP
Ανεξάντλητος σε δυνάμεις αλλά και σε εμπνεύσεις ο Αντελίνο Βιεϊρίνια οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε μία ακόμη νίκη. Ο Πορτογάλος αποτέλεσε πηγή κινδύνων για την άμυνα του Ηρακλή,κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και υπέγραψε το τρίποντο του δικεφάλου μ' ένα καταπληκτικό γκολ.
Κλειδί του αγώνα
Η καλή απόδοση του ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης και η προφανής αδυναμία του Ηρακλή να απειλήσει ουσιαστικά τον Χαλκιά ήταν τα στοιχεία που όρισαν τη μοίρα της αναμέτρησης.
Αδύναμος Κρίκος
Η μεσαία αλλά και η επιθετική γραμμή του Ηρακλή δεν πρόσφεραν σχεδόν τίποτα μέσα στο γήπεδο και ήταν, κατά φυσική συνέπεια, εύκολη λεία για την αντίπαλη άμυνα.
TO LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:
9ο λεπτό: Σέντρα του Σνάουτσνερ από τα δεξιά, ο Αθανασιάδης έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Ελευθερόπουλος έδιωξε ενστικτωδώς.
10ο λεπτό: Nέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη, ο Ελευθερόπουλος έδιωξε.
10ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Βιεϊρίνια νίκησε τον Ελευθερόπουλο με θαυμάσιο σουτ και έκανε το 1-0!
12ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Μάρα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε απελπιστικά άουτ.

16o λεπτό: Εξοχη προσπάθεια του Βιεϊρινια από αριστερά και σέντρα, κεφαλιά του Αθανασιάδη, η μπάλα λίγο άουτ.
33ο λεπτό: Πάλι ο Βιεϊρίνια με ατομική ενέργεια έστρωσε στον Τσιρίλο, ο οποίος έκανε δυνατό σουτ απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, όμως ο πορτιέρο του Ηρακλή έδιωξε.
63ο λεπτό: Ο Λίμα με ωραία εκτέλεση φάουλ απείλησε τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Χαλκιάς έδιωξε.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ.ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ
ΒΟΗΘΟΙ: Δ.ΜΠΟΖΑΤΖΙΔΗΣ, Σ.ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ